Sollentuna Winter Marathons
Sollentuna Winter Marathons är ett vinterlopp på 10 km och halvmaraton vid Edsviken utanför Stockholm. Spring på frusna sjöar, stigar och grusvägar med start och mål vid Edsvik. Här finns även barnlopp och möjlighet att springa med hund.
Distans: Halvmarathon, 10 km
| Distans | Start | Pris |
|---|---|---|
| Halvmarathon | 12:00 | Ej angivet |
| 10 km | 12:00 | Ej angivet |
Terrängtyper
Faciliteter
- Vätskestationer
- Väskinlämning
- Dusch
- Toalett
Loppdetaljer
Sollentuna Winter Marathons arrangeras den 6 februari 2027 vid Edsvik i Sollentuna. Välj mellan 10 km och halvmaraton på varierade vinterbanor med möjlighet till upp till 6 respektive 14 km löpning på is, beroende på väderförhållandena. Banan kombinerar annars asfalt, grusvägar, skogsstigar och teknisk trail. Du kan springa individuellt, i lag eller med hund beroende på distans. Längs banan finns energistationer och vid målområdet erbjuds väskinlämning, mat, dryck samt tillgång till omklädning, dusch och bastu.
Vanliga frågor om Sollentuna Winter Marathons
När går Sollentuna Winter Marathons av stapeln?
Loppet äger rum den 6 februari 2027.
Var startar och slutar loppet?
Start och mål är förlagda vid Arena Edsvik i Sollentuna.
Vilka distanser kan jag springa?
Du kan välja mellan att springa halvmarathon eller 10 km.
Hur anmäler jag mig till loppet?
Du kan anmäla dig genom att klicka på knappen "Anmäl dig nu" på vår webbplats, som tar dig vidare till den officiella anmälningssidan.
Hur ser banan ut och vilken utrustning krävs?
Banan är krävande med varierat underlag: 40% består av is på Edsviken (om förhållandena tillåter), samt kurvor, rötter och snö. För god teknik och uthållighet rekommenderas vinterlöparskor eller skor med spik/grepp.
Utforska fler lopp och guider
Gå vidare till relaterade loppkategorier, stadssidor och guider för att jämföra alternativ innan nästa start.